Od 2014. godine građani i kompanije koje imaju nekretnine u vlasniištvu plaćaće porez na imovinu po pravilima drugačijim od onih koja važe danas. Veći uticaj u obračunavanju poreza imaće tržišna cena stana. Za neke, to će značiti da će za tu vrstu poreza morati da odvoje više novca, dok će drugi, možda, platiti manje.To ”možda” je tu jer je kod nas običaj da kada nešto treba da pojeftini, ima bar sto razloga da se to ne dogodi, dok se kod poskupljenja ne susrećemo s takvim problemima.
Iako smo u poslednji čas izbegli drakonski skok nameta na nekretnine jer je povučen predlog o novim porezima, u suštini se i nismo baš skroz spasili.
Od 2014. godine građani i kompanije koje imaju nekretnine u vlasniištvu plaćaće porez na imovinu po pravilima drugačijim od onih koja važe danas, piše Dnevnik.
Veći uticaj u obračunavanju poreza imaće tržišna cena stana. Za neke, to će značiti da će za tu vrstu poreza morati da odvoje više novca, dok će drugi, možda, platiti manje. To ”možda” je tu jer je kod nas običaj da kada nešto treba da pojeftini, ima bar sto razloga da se to ne dogodi, dok se kod poskupljenja ne susrećemo s takvim problemima.
U opštinskim i gradskim poreskim upravama ovog leta se vredno radi. Sve one dužne su da do kraja novembra izačunaju i objave prosečne cena kvadrata u svakoj zoni, i to na osnovu tržišnih cena. Sada se ta vrsta poreza obračunava se po potcenjenim vrednostima. To se posebno odnosi na kompanije, koje su do sada plaćale po knjigovodstvenoj vredosti, dok će ubuduće i zanjih važiti tržišna cena. Predviđeno je da makismalna stopa bude 0,4 posto, a lokalne samouprave do konca novembra treba da obaveste privredu i građane o tome po kojoj stopi će obračunavati porez.
Poznato je da kod nas iz godine u godinu cene stanova padaju. Razlog je slaba potažnja, kao rezultat niskog standarda. Posebno gradskom stanovništvu potrebni su stanovi. Rado bi ih kupili sada, u vreme sniženja, ali većina nije sigurna u posao, banke u njih, pa svi zajedno čekaju da prođe kriza i dođu bolji dani.
A koliko pad cena nekretnina utiče na obračun poreza na imovinu koji je prikazan na ovogodišnjim poreskim rešenjima?
"Ovogodišnje cene nekretnina zaobišle su obveznike tog poreza" – kaže načelnik Gradske uprave za porez i finansije u Sremskoj Mitrovici Dušan Šarošković.
" Mi svake godine pri obračunu uzimamo statističke podatke za prethodnu godinu pa je tako i sada. Što se tiče cene kvadrata koji će se uzimati od naredne godine pri obračunu, mogu već sada kazati da će pojedinim vlasnicima koji imaju nekretnine na našoj teritoriji kvadrat pri obračunu poskupeti a nekima neće. O detaljima ću moći da kažem više kada završimo posao kako to predviđaju novi propisi."
Što se tiče Novog Sada, tu, izgleda, sledi više poskupljenja nego pojeftinjenja kad je u pitanju obračun pomenutog poreza.
"Ovde se kvadrat obračunavao po cenama iz 2009. godine, a najviša je bila 95.000 dinara" – kaže načelnik gradske poreske uprave Miroslav Laslovski.
"Nama, kao i ostalim kolegama iz ove službe, sledi pravljenje novih pravilnika za obračun za 2014. godinu. Izvesno je da će cena za pojedine objekte biti viša. Istovremeno ćemo proširiti prvu, najskuplju zonu. Tu će ući veći prostor nego sada jer se i grad proširio. A o detaljima kada svi uslovi pod kojima će se naredne godine plaćati porez budu poznati."
Poreznicima u svim opštinama i gradovima će dobro doći i da provere bazu podataka. Jedno istraživanje pokazalo je da čak 40 odsto nekretnina u Srbiji nije ni u kakvoj poreskoj evidenciji. Zato bi sve te zaturene trebalo naći i uručiti im poreska rešenja. Što je osnovica veća, i opštine će imati šansu da vode fleksibilniju poreksu politiku i da obezbede više prihoda.